Zaćmienie słońca. Ostateczna postać zdjęcia po obróbce w programie graficznym.

Jak robić zdjęcia zaćmienia słońca?

Zaćmienie słońca to niesamowite zjawisko. Warto je sfotografować. Zobacz, co będziesz do tego potrzebował i jak robić zdjęcia zaćmienia słońca.

Z terenu Polski najczęściej jest widoczne częściowe zaćmienie. Występują jeszcze całkowite, pierścieniowe oraz hybrydowe. Pojawia się ono, kiedy Księżyc zaczyna zasłaniać promienie słońca i rzucać cień na Ziemię. Występuje ono co kilka lat, czasami co roku. Daty występowania zaćmień słońca możesz znaleźć na stronie https://pl.wikipedia.org/wiki/Zaćmienie_Słońca.

Sprzęt do fotografowania zaćmienia słońca

Potrzebny będzie aparat. W stosunku do niego nie ma żadnych specjalnych wymagań. Sprawdzi się praktycznie każdy sprawny egzemplarz. Wymagania pojawiają się dopiero w przypadku obiektywu. Ten musi posiadać długą ogniskową. Ze względu na odległość słońca od Ziemi jest ono stosunkowo małe. Dlatego do jego sfotografowania potrzebujesz teleobiektywu.

Jeśli więc chcesz mocno wypełnić kadr tarczą słoneczną, to potrzebujesz obiektywu o ogniskowej około 2000 mm. Dotyczy to matrycy o rozmiarze pełnej klatki. W przypadku matrycy w rozmiarze APS-C będzie to odpowiednio około 1300 mm, a w przypadku matrycy rozmiaru 4/3 1000 mm.

Oczywiście fotografując słońce, nie musisz wypełniać nim całego kadru. Jego zdjęcia możesz zrobić, korzystając ze znacznie krótszych ogniskowych.

Jakie akcesoria są potrzebne do fotografowania zaćmienia słońca

Poza aparatem i teleobiektywem potrzebne będą dodatkowe akcesoria. W przypadku chęci wydłużenia ogniskowej obiektywu przydatny będzie telekonwerter. Dostępne są z mnożnikiem 1,4 oraz 2 razy. Taki telekonwerter instalujesz pomiędzy obiektyw a aparat. Wydłuża on ogniskową zgodnie z posiadanym mnożnikiem. Jednocześnie wpływa na jasność. Zmniejsza ją o jeden stopień w przypadku telekonwertera 1,4, a o dwa stopnie w przypadku telekonwertera z mnożnikiem 2.

Kolejnym akcesorium przydatnym w fotografowaniu słońca są filtry szare. Zmniejszają one moc światła wpadającą do aparatu. Poza standardowymi filtrami szarymi możesz zastosować również specjalną folię Baadera do fotografowania słońca. Występuje ona w dwóch wersjach ND 3.8 właśnie do fotografii oraz ND 5.0 do obserwacji. 

Konieczność zastosowania filtrów wynika z jasności tarczy słonecznej. Jest ona zbyt jasna, by w bezchmurny dzień można było ją sfotografować. Zdjęcie po prostu będzie prześwietlone. Jedynie, kiedy będzie występowało niepełne zachmurzenie, czyli słońce będzie przeświecało przez chmury, możliwe będzie fotografowanie bez filtrów. Tak więc przygotowując się do fotografowania zaćmienie słońca, musisz być gotowy/gotowa na użycie filtrów szarych. Ja do swoich zdjęć używałem filtrów dwóch filtrów w zależności od potrzeby. Zmniejszają one moc światła odpowiednio o 4 EV oraz o 9 EV.

Co jeszcze może się przydać? W zasadzie nic więcej nie jest potrzebne. Jeśli jednak będziesz korzystał/korzystała z bardzo długiej ogniskowej i sprzętu, który “trochę waży”, to przyda się statyw. Ułatwi on kadrowanie i odciąży ręce.

Podsumowując. Sprzęt do robienia zdjęć zjawiska zaćmienia słońca:

  • aparat fotograficzny,
  • teleobiektyw,
  • telekonwerter (opcjonalnie),
  • filtry szare,
  • statyw (opcjonalnie).

Jak robić zdjęcia zaćmienia słońca

Mając aparat z teleobiektywem i filtrem szarym, możesz zacząć fotografować. Celujesz w słońce i robisz zdjęcie. Jeśli aparat będzie automatycznie ustawiał ekspozycję, to może się okazać, że słońce wyjdzie prześwietlone. Masz na to szansę, jeśli rozmiar tarczy w kadrze będzie zbyt mały. Wtedy pomiar aparatu się “pogubi”, bo uśredni dane z całego kadru. Rozwiązaniem tego problemu będzie przełączenie się na pomiar punktowy w aparacie. Możesz też wprowadzić korektę ekspozycji lub całkowicie przejść na manualne ustawianie ekspozycji.

Przy tego typu zdjęciach przydatna jest funkcja alarmu prześwietleń. Jeśli z niej nie korzystasz, to ją włącz. Będziesz wtedy wiedział/wiedziała, czy tarcza słoneczna jest prześwietlona i trzeba zmienić parametry naświetlenia zdjęcia.

Jakich błędów unikać podczas fotografowania zaćmienia słońca

Jak robić zdjęcia zaćmienia słońca, jakich błędów unikać? Problemy i błędy wynikają z opisanych wcześniej cech związanych z fotografowaniem zjawiska zaćmienia słońca. Można więc wymienić:

  • nieodpowiedni sprzęt — zbyt krótka ogniskowa, która skutkuje zbyt małym wypełnienie kadru tarczą słońca,
  • prześwietlona tarcza słoneczna, która może wynikać ze złych parametrów ekspozycji,
  • może też wynikać z braku filtrów szarych, a najkrótszy czas naświetlania i najmocniej przymknięta przysłona nie są wystarczające do uzyskania poprawnej ekspozycji.

Można tu jeszcze wspomnieć o ustawieniu balansu bieli. Ten automatyczny spowoduje, że tarcza słoneczna będzie biała. Jeśli chcesz uzyskać cieplejszą postać słońca, musisz podnieść balans bieli. Ustaw go na około 10000 K. Jeśli nie masz możliwości ustawiania własnej wartości balansu bieli, to wybierz jej najwyższą wartość. Najczęściej będzie to opcja “miejsca zacienione” – 7000 K.

Przykładowe zdjęcia zaćmienia słońca

Prześwietlone zdjęcie zaćmienia słońca
Prześwietlone zdjęcie zaćmienia słońca.
Poprawnie naświetlone zdjęcie zaćmienia słońca
Poprawnie naświetlone zdjęcie częściowego zaćmienia słońca.
Zdjęcie ze zmienionym balansem bieli na 10000 K.
Zdjęcie ze zmienionym balansem bieli na 10000 K.
Zaćmienie słońca. Ostateczna postać zdjęcia po obróbce w programie graficznym.
Zaćmienie słońca. Ostateczna postać zdjęcia po obróbce w programie graficznym.

Więcej na ten temat i przykładowe zestawienie sprzętu znajdziesz na stronie Jak fotografować zaćmienie słońca, jak się do tego przygotować.

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *