Kwiat i białe tło

Jak zrobić idealnie białe tło do zdjęć kwiatów?

Czasami fotografując jakiś przedmiot czy roślinę chcesz pokazać je na idealnie białym tle. Wstawienie białego kartonu za fotografowanym obiektem nie wystarczy. Tworzą się przecież na nim cienie. Widać też, że pewne jego obszary są jaśniejsze lub ciemniejsze. Takie tło może nawet sprawiać wrażenie szarego. Jak więc uzyskać idealnie białe tło do zdjęć?

Kwiat i białe tło

Na początek trochę o świetle. Weźmy taką białą kartkę. To, że widzisz ją jako białą, zawdzięczasz światłu. Jeśli zabraknie światła, to nic nie widać. Biała kartka staje się niewidoczna, staje się czarna. Dlatego jeśli chcesz uzyskać białe tło do zdjęć, to musisz je dodatkowo oświetlić.

Jak mocno oświetlić białe tło do zdjęć?

Poziom tego oświetlenia musi być na tyle duży, byś przy danych parametrach ekspozycji, uzyskał niewielkie prześwietlenie obszaru stanowiącego tło. Aby, to sprawdzić wystarczy, że w swoim aparacie ustawisz alarm prześwietleń. Większości współczesnych aparatów cyfrowych posiada tę funkcję. Jest ona ustawiona na stałe lub jako opcja do włączenia w menu aparatu. Zazwyczaj miejsce prześwietlenia jest wtedy pokazane jako migający obszar na zdjęciu. Jeśli więc migoczący obszar stanowi tylko tło, to uzyskałeś właściwy efekt.

Konieczne jednak kontroluj siłę lampy oświetlającej tło. Jeśli światło będzie zbyt mocne, to odbije się od tła i dodatkowo oświetli fotografowany obiekt. W skrajnych przypadkach spowoduje zbyt silne jego rozjaśnienie. Z kolei jeśli będzie zbyt słabe, pewne obszary tła nie będą już białe, ale jasnoszare.

Dwa sposoby na oświetlenie białego tła

Takie białe tło do zdjęć może być oświetlone na dwa sposoby.

  • Pierwszy — światło z lampy pada bezpośrednio na nieprzeźroczystą białą powierzchnię stanowiącą tło.
  • Drugi — światło podświetla od tyłu przepuszczającą i rozpraszającą je materię. Może to być np. biała tkanina, kalka techniczna lub płyta mleczna z tworzywa. Każda materia, która przepuszcza częściowo światło i rozprasza je.

Poniżej przykład zdjęcia wykorzystującego drugi sposób. Kwiat był ułożony na białej tkaninie. Była ona od spodu oświetlona światłem lampy błyskowej wyzwalanej zdalnie. Ponieważ sama lampa była stosunkowo blisko pod tkaniną jej moc była ustawiona na minimalną siłę błysku.

Kwiat na białym tle
Kwiat na białym tle

Tak więc jeśli chcesz uzyskać idealnie białe tło, to musisz je dodatkowo oświetlić.

Podobne wpisy

Zostaw komentarz