Jak fotografować fajerwerki? – praktyczny poradnik
Na powitanie Nowego Roku lub przy okazji różnych uroczystości organizowane są pokazy sztucznych ogni. Zobacz jak fotografować fajerwerki, aby uzyskać jak najlepszy efekt.
Fotografowanie sztucznych ogni to fajna zabawa. W zasadzie nie wiadomo, co wyjdzie. Uzyskany efekt jest widoczny przecież dopiero po zrobieniu zdjęcia. Gotowe ustawienia aparatu przy fotografowaniu fajerwerków znajdziesz na końcu artykułu. Aby wykonać tego typu zdjęcia, trzeba się jednak przygotować. Istotne są tu nie tylko parametry ekspozycji, ale również miejsce, z którego będziesz robić zdjęcie oraz solidne wsparcie dla aparatu.
Jak zatem fotografować fajerwerki?
Zadbaj o stabilne mocowanie aparatu
Przy długich czasach migawki stabilne utrzymanie aparatu nawet z najlepszą stabilizacją optyczną, jest praktycznie niemożliwe. Dlatego przy fotografowaniu fajerwerków warto skorzystać ze statywu lub innego stabilnego podparcia. W przeciwnym wypadku otrzymasz poszarpane linie smug tworzonych przez spadające ogniki.
Jaki czas naświetlania jest najlepszy?
Cały efekt fotografowania fajerwerków polega na zarejestrowaniu na jednym ujęciu smug światła tworzonych przez wystrzeliwane, a później spadające barwne ognie. Krótki czas migawki nie będzie w stanie tego ukazać. Długość czasu naświetlania zależna jest od intensywności pokazu sztucznych ogni. Przy dużej wystarczą 2-3 sekundy, przy mniejszej 5-7 sekund. Przy rzadkich strzałach fajerwerków można naświetlać kilkanaście sekund, tak by zarejestrować ich więcej.
Zwróć uwagę na kierunek wiatru
Fajerwerki poza efektownym światłem wytwarzają sporą ilość dymu. Jeśli do tego dojdzie wiatr wiejące w stronę widzów, to mamy tylko chmurę błyskającą różnymi kolorami. Dlatego, o ile to jest możliwe, szukaj takiego miejsca, gdzie będziesz miał wiatr w plecy. Jeśli nie masz takiej możliwości, to najlepsze zdjęcia zrobisz na początku pokazu, kiedy dymu nie jest jeszcze zbyt dużo.
Szybki przepis na udane zdjęcia z pokazów sztucznych ogni:
- zdjęcia rób ze statywu,
- wyłącz wszystkie opcje związane ze stabilizacją obrazu,
- przejdź w aparacie na tryb manualny,
- ostrość obrazu ustaw ręcznie na nieskończoność lub na odległy obiekt,
- balans bieli ustaw na „żarówkę”,
- przysłonę ustaw na f/11 lub f/8,
- czułość ISO nastaw na najniższą wartość; przeważnie jest to ISO 100,
- czas naświetlania dobierz eksperymentalnie w zależności od efektów, jakie chcesz uzyskać, im dłuższy czas, tym dłuższe smugi światła; wypróbuj czasy rzędu kilku sekund,
- jeśli masz taką możliwość, wyzwalaj migawkę w aparacie za pomocą pilota,
- ponieważ w tak dynamicznej scenie trudno jest przewidzieć rozmiar i wysokość kolejnych fajerwerków, stosuj krótkie ogniskowe, czyli obiektyw o szerokim kącie widzenia,
- w miarę możliwości poszukaj dobrego miejsca z wiatrem w plecy.
Więcej porad związanych z fotografowaniem fajerwerków znajdziesz w darmowym fragmencie ebooka Magia czasu migawki.