Kwiat na białym tle – Jak zrobić idealnie białe tło do zdjęć kwiatów?
Czasami fotografując jakiś przedmiot czy roślinę chcesz pokazać je na idealnie białym tle. Wstawienie białego kartonu za fotografowanym obiektem nie wystarczy. Tworzą się przecież na nim cienie. Widać też, że pewne jego obszary są jaśniejsze lub ciemniejsze. Takie tło może nawet sprawiać wrażenie szarego. Jak więc uzyskać idealnie białe tło do zdjęć?
Na początek trochę o świetle. Weźmy taką białą kartkę. To, że widzisz ją jako białą, zawdzięczasz światłu. Jeśli zabraknie światła, to nic nie widać. Biała kartka staje się niewidoczna, staje się czarna. Dlatego, jeśli chcesz uzyskać białe tło do zdjęć, to musisz je dodatkowo oświetlić.
Jak mocno oświetlić białe tło do zdjęć kwiatów?
Poziom tego oświetlenia musi być na tyle duży, byś przy danych parametrach ekspozycji, uzyskał niewielkie prześwietlenie obszaru stanowiącego tło. Aby, to sprawdzić wystarczy, że w swoim aparacie ustawisz alarm prześwietleń. Większości współczesnych aparatów cyfrowych ma tę funkcję. Jest ona ustawiona na stałe lub jako opcja do włączenia w menu aparatu. Zazwyczaj miejsce prześwietlenia jest wtedy pokazane jako migający obszar na zdjęciu. Jeśli więc migoczący obszar stanowi tylko tło, to uzyskałeś właściwy efekt.
Konieczne jednak kontroluj siłę lampy oświetlającej tło. Jeśli światło będzie zbyt mocne, to odbije się od tła i dodatkowo oświetli fotografowany kwiat lub produkt. W skrajnych przypadkach spowoduje zbyt silne jego rozjaśnienie. Z kolei, jeśli będzie zbyt słabe, pewne obszary tła nie będą już białe, ale jasnoszare.
Dwa sposoby na oświetlenie białego tła
Takie białe tło do zdjęć może być oświetlone na dwa sposoby.
- Pierwszy — światło z lampy pada bezpośrednio na nieprzeźroczystą białą powierzchnię stanowiącą tło.
- Drugi — światło podświetla od tyłu przepuszczającą i rozpraszającą je materię. Może to być np. biała tkanina, kalka techniczna lub płyta mleczna z tworzywa. Każda materia, która przepuszcza częściowo światło i rozprasza je.
Poniżej przykład zdjęcia wykorzystującego drugi sposób. Kwiat był ułożony na białym materiale. Był on od spodu oświetlony światłem lampy błyskowej wyzwalanej zdalnie. Ponieważ sama lampa była stosunkowo blisko pod tkaniną jej moc była ustawiona na minimalną siłę błysku.
Tak, więc jeśli chcesz uzyskać idealnie białe tło, to musisz je dodatkowo oświetlić.
Zdjęcia przy świetle słonecznym
Fotografując w domu, możesz samodzielnie stworzyć białe tło. W plenerze też jest to możliwe. Możesz oczywiści wykorzystać opisane wyżej metody. Możesz też wyszukać odpowiednio jasne tło. Takim białym tłem może być niebo i białe chmury. Nawet przy pochmurnym niebie możesz uzyskać efekt białego tła. Aby to uzyskać, tak jak poprzednio musi być ono trochę prześwietlone. Do takiej sytuacji najlepiej jest więc fotografować pod światło. Wtedy fotografowany kwiat jest trochę słabiej oświetlony. Aby uzyskać jego dobre naświetlenie, musisz całe zdjęcie rozjaśnić. Wystarczy do tego zmiana parametrów ekspozycji. Dzięki temu tło też się rozjaśni i będzie bardzo jasne. Zobacz to na przykładzie.
Motyw kwiatów fotografowanych na tle jasnego nieba
Jeśli skorzystasz z trybu automatycznego w aparacie, to zazwyczaj fotografując pod światło, sam główny obiekt wyjdzie niedoświetlony. Będzie ciemniejszy. Dlatego musisz przejść na inny tryb fotografowania, w którym będziesz mógł/mogła wprowadzić kompensację ekspozycji i naświetlić zdjęcie jaśniej.
Tego typu zdjęcia mają niewątpliwie swój urok. Na jasnym tle, kwiaty wyglądają lekko, są dobrze widoczne i bardzo piękne. Wypróbuj różne techniki fotograficzne i spróbuj różnych ustawień dla urozmaicenia rezultatów.
Zapraszam również do wpisu Jak zrobić zdjęcie z czarnym tłem – poradnik dla pasjonatów fotografii.