Jak robić zdjęcia jesienią nawet w pochmurne dni?
Jeśli lubisz jesienne barwy, to zobacz, jak robić zdjęcia jesienią. Przy tego rodzaju fotografii praktycznie każda pogoda jest dobra. Jesienią możesz fotografować zarówno w pełnym słońcu, w pochmurny dzień, jak i w gęstej mgle. Możesz wykorzystać niskie położenie słońca, możesz też fotografować prześwietlone słońcem liście w południe. Możliwości naprawdę jest sporo. Każda pora i warunki mają swoją specyfikę i warto ją wykorzystać. Zobacz pomysły na jesienne fotografowanie.
Jak robić zdjęcia jesienią
Podstawą przy fotografowaniu jesieni, jest zadbanie o odpowiednią kolorystykę zdjęć. Odpowiada za to w aparacie ustawienie balansu bieli. Jest to parametr, który określa, w jaki sposób aparat będzie interpretował zarejestrowane kolory. Może to działać automatycznie. Jednak w przypadku fotografowania motywów o bardzo ciepłych kolorach aparat może te kolory spłycić. Dlatego lepiej jest na stałe ustawić konkretny balans bieli. Jeśli fotografujesz w dzień, ustaw balans bieli na “światło dzienne” – symbol słońca. Jeśli chcesz uzyskać na zdjęciu cieplejsze kolory, ustaw balans bieli na „pochmurny dzień”. Jeśli natomiast robisz zdjęcia w pochmurny dzień, to ustaw balans bieli na „pochmurny dzień” – symbol “chmury”. Bardziej ciepłe barwy uzyskasz natomiast po ustawieniu balansu bieli na „miejsca zacienione”. W ten sposób uzyskasz ładne zdjęcia pod względem zarejestrowanego koloru.
Kolejnym elementem, który warto zmienić w ustawieniach aparatu, to nasycenie kolorów. Wiele aparatów pozwala zmienić sposób, w jaki oprogramowanie aparatu tworzy pliki JPG ze zdjęciem. Możesz wejść w te ustawienia i trochę zwiększyć nasycenie. Innym sposobem na podniesienie nasycenia barw jest wykorzystanie filtra polaryzacyjnego. Nasycenie kolorów możesz też podnieść później, na etapie jego obróbki w programie graficznym.
W słoneczny dzień, kiedy światło oświetla otoczenie, możesz poszukać ładnie oświetlonych liści. Dobrym sposobem na ładne zdjęcia jest poszukanie odpowiedniego tła. Jeśli liście są oświetlone, to będą się dobrze prezentowały na ciemniejszym tle. Dlatego warto znaleźć taki kierunek fotografowania, by uzyskać kadr z jasnymi na ciemnym.
Jak robić ładne zdjęcia pod światło
Fotografując pod światło, ze słońcem w kadrze, aparat złapie dużą ilość jego światła. To spowoduje, że system, który w aparacie dobiera parametry naświetlenia przyciemni kadr. Uzyskane zdjęcie będzie raczej zbyt ciemne. Co zatem robić jasne zdjęcia? Tutaj przyda się funkcja aparatu, która umożliwia wprowadzenie korekty. Jest to kompensacja ekspozycji. Umożliwia ona wprowadzenie korekty na plus. Wtedy nawet zdjęcia pod światło będą odpowiednio jasne. Stopień tej korekty jest zależny od jasności słońca i ilości światła, które wpada do wnętrza aparatu. Możesz sprawdzić korektę + 1 EV lub + 2 EV.
Zdjęcia w pochmurne dni
Fotografowanie w pochmurne dni ma swoją zaletę. Nie masz wtedy ostrego światła, które będzie świeciło w obiektyw lub odbijało się od mokrych liści. Możesz robić jesienne zdjęcia, nie patrząc na kierunek, z którego świeci słońce. Masz więc większą swobodę w dobieraniu kierunku fotografowania. Jednak kadry łapane w pochmurny dzień wymagają większej staranności związanej z ich ostrością. Rozproszone światło daje mniejsze kontrasty. Masz wtedy wrażenie, że zdjęcie jest mniej kontrastowe i przez to mniej ostre. Dlatego warto w ustawieniach aparatu lub na etapie późniejszej obróbki zdjęć podnieść ich kontrast i nasycenie barw.
Szukaj różnych punktów widzenia
Jeśli chcesz urozmaicić swoje fotografowanie, poszukaj różnych punktów widzenia. Możesz tu coś pokazać z bliska lub z daleka. Możesz aparat umieścić nisko lub wysoko. Możesz go skierować w dół, w górę lub pod kątem. Zastanów się, czy dany motyw możesz pokazać w trochę mniej typowy sposób. A może warto zrobić bardzo jasne zdjęcia, albo w zupełnie ciemnej tonacji. Warto fotografować z różnej perspektywy, z różnym naświetleniem, w różnych warunkach pogodowych. Zarówno w słoneczne jak i w pochmurne dni. Na zdjęcia jesienią warto wybrać się o różnej porze. Warto też wracać w to samo miejsce i postarać się dany motyw pokazać jeszcze inaczej.
Barwy jesiennych liści
Liście zmieniają barwy stopniowo. Różne gatunki drzew zmieniają barwy liści o różnej porze. Dlatego idealne trafienie w odpowiedni czas nie jest takie proste. Warto jednak fotografować jesienią, by złapać te niesamowite kolory. Najbardziej popularne są klony i lasy bukowe. Motywem tu mogą byś liście na drzewach, jak i te, które spadły na ziemię. Czasami przy odpowiedniej pogodzie, kiedy w nocy przyjdzie przymrozek, sporo liści spadnie jednego dnia. Wtedy tworzą się na ziemi dywany pełne barw od żółtej, przez rudą i pomarańczową po czerwoną i brązową.
Odpowiednia lokalizacja na ładne zdjęcia jesieni
Miejsc do fotografowania jesieni jest sporo. Są to oczywiście wszelkie parki, lasy liściaste, czy po prostu drzewa i krzewy rosnące w okolicy. Możesz też rozejrzeć się za parkami tematycznymi, które jesienią przyciągają odwiedzających. Przykładem tego może być Arboretum SGGW w Rogowie, które w swoich zasobach posiada odmiany klonów, których liście przebarwiają się na bardzo intensywny czerwony kolor. Miejsc na wybranie się ze swoim aparatem na pewno nie zabraknie.
Jak robić zdjęcia jesienią — podsumowanie
- Poszukaj odpowiedniego miejsca.
- Ustaw odpowiedni balans bieli.
- Zwiększ nasycenie kolorów.
- Kontroluj jasność zdjęcia.
- Fotografuj przy różnej pogodzie i o różnym czasie.
- Wypróbuj różne punkty widzenia.
- Rób ładne zdjęcia 🙂
Tak więc warto fotografować jesienią. Jeśli wybierasz się na jesienne fotografowanie, to zajrzyj jeszcze na podane niżej strony.
Dodatkowe pomysły na jesienne liście, na jesienne fotografowanie
- Jesienne liście – 7 plus 27 sposobów na zdjęcia
- 17 plus 10 sposobów na jesienne liście
- 10 sposobów na jesienne zdjęcia liści
- Fotografowanie jesieni — podejmij jesienne wyzwanie i zrób ładne zdjęcia